Sobota, 15 maja 2021, Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii PL EN | |

Głazy w technologii RTI


ZOSTAŃ BADACZEM SZTUKI NASKALNEJ!

Pracownia Sztuki Naskalnej

dr Paweł Polkowski
ppolkowski@o2.pl
tel. 61 628 55 42

 

historia:

Ze względu na charakter badań sztuki naskalnej, w Muzeum zgromadzona jest przede wszystkim dokumentacja fotograficzna i rysunkowa prowadzonych prac. Początek zainteresowań tym tematem wiąże się z pracami Ekspedycji Muzeum pod kierownictwem Lecha Krzyżaniaka, prowadzonymi w 1981 roku w Tassili (Algieria).

Następnie w 1986 roku, L. Krzyżaniak rozpoczął badania sztuki naskalnej w Oazie Dachla (Egipt), które trwają po dzień dzisiejszy.

Efektem badań nad rytami naskalnymi, prowadzonych w górach Gurgurib w rejonie czwartej katarakty Nilu w Sudanie jest pozyskanie dla naszych zbiorów unikatowych głazów z petroglifami, które są obecnie eksponowane w naszym Muzeum na wystawie.

 

ogólna charakterystyka zbiorów:

Zawierają głazy pokryte petroglifami (neolitycznymi oraz średniowiecznymi) pochodzącymi z rejonu IV Katarakty Nilowej w Sudanie.

 

badania sztuki naskalnej w Afryce Północno-Wschodniej:

dr Paweł Polkowski (Pracownia Sztuki Naskalnej) uczestniczy w badaniach petroglifów w Oazie Dachla w Egipcie (w ramach Dakhleh Oasis Project oraz w ramach przyznanego przez NCN grantu 2011/01/N/HS3/05994).

dr Marek Chłodnicki (Pracownia Egiptologiczna, Pracownia Archeologii Sudanu) prowadził badania nad sztuką naskalną w rejonie IV Katarakty Nilowej do 2010 roku.

Prof. Lech Krzyżaniak prowadził badania nad sztuką naskalną w Oazie Dachla w Egipcie (w ramach Dakhleh Oasis Project: 1985-2004) oraz w Tassili-n-Ajjer w Algierii (1980 i 1981 r.).