Wtorek, 03 sierpnia 2021, Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


wtorek - czwartek 10.00 - 17.00
piątek - sobota 11.00 -18.00
niedziela 12.00-16.00
W poniedziałki Muzeum jest zamknięte.

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

„Lascaux. Malowidła utkane na nowo” – wystawa czasowa na parterze MAP czynna od 22 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku

„Lascaux. Malowidła utkane na nowo” – wystawa czasowa na parterze MAP czynna od 22 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku

Autorką gobelinów prezentowanych w Pałacu Górków w Poznaniu, jest absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Maria Gostylla-Pachucka.


Jej prace są inspirowane malowidłami naskalnymi odnalezionymi w roku 1940 w jaskini Lascaux, w południowo-zachodniej Francji.

Technika, którą wykorzystuje artystka, czyli łączenie różnych rodzajów splotów, eksponuje walory wykorzystywanego tworzywa i nadaje im cechy pozornej prostoty.

Efektem jej twórczości jest kolekcja składająca się z ponad 250 gobelinów, a w swoim dorobku ma ona ponad 200 wystaw krajowych i zagranicznych (prezentujących także jej prace malarskie).

Wstęp po zakupie biletu.

Maria Gostylla-Pachucka Jest absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pieknych na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskała w 1960 roku w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Jest artystka wszechstronna, uprawia malarstwo akwarelowe, olejne oraz rysunek, jednak głównym kierunkiem jej twórczosci jest tkanina artystyczna. Jej prace eksponowano na około 200 wystawach w kraju i poza jego granicami. W latach 1972- 1990 nale¿ała do znanej wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 roku jest członkinia artystycznej grupy francuskich tkaczek „Fil en Main”. W trakcie jednego z pobytów we Francji artystka zwiedziła jedna z najstarszych i najsłynniejszych galerii swiata - jaskinie Lascaux, le¿aca w pobli¿u Montignac (departament Dordogne, południowozachodnia Francja). Zachwyt dziełami artystów sprzed około 18 000 lat, Maria Gostylla-Pachucka wyraziła cyklem tkanin inspirowanych ich naskalnymi malowidłami. Gobeliny urzekaja swoja przejrzystoscia i pozorna prostota, eksponujac walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łaczy ró¿ne rodzaje splotów: gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiaja sie elementy przypominajace powrozy. Maria Gostylla-Pachucka jest równie¿ absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia i przez wiele lat uczyła gry na fortepianie. Nauczanie w szkole muzycznej jest jej drugim zawodem. Wpływ muzyki znajduje czesto odbicie w jej twórczosci plastycznej. Maria Gostylla-Pachucka została odznaczona Złotym Krzy¿em Zasługi oraz otrzymala miano Zasłu¿onego Działacza Kultury.