Wtorek, 20 października 2020, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa PL EN | |

Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe (wystawa czasowa 7-30 XI 2020)

Tomasz Siwiński - Nawiązania, technika własna

Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe

Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić na wystawę „Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe”! Ta niezwykła ekspozycja, organizowana dzięki inicjatywie artystów z Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, będzie otwarta od 7 do 30 listopada bieżącego roku.

Poznańskie Muzeum Archeologiczne niemal od początków swojej działalności otwarte jest na rozmaite inicjatywy artystyczne, organizując w stylowych i okazałych wnętrzach Pałacu Górków: koncerty, spektakle teatralne oraz ekspozycje malarstwa i grafiki. Przed kilkunastoma laty, w jubileuszowym roku powstania naszego Muzeum, odbyła się wystawa  "Inspiracje archeologiczne w sztuce współczesnej", której twórcami byli profesorowie i absolwenci ówczesnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem, goszcząc nie tylko w naszym pałacu, ale również w kilku innych instytucjach muzealnych i galeriach na terenie kraju.  Mając w pamięci to wydarzenie, z wielką radością przyjęliśmy kolejną inicjatywę artystów poznańskich, której efektem jest nowa wystawa malarstwa i rysunku!

Tak jak przed laty, jej treścią jest spotkanie archeologii i sztuki współczesnej oraz ich wzajemne relacje. Tegoroczna ekspozycja będzie nosić tytuł „Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe”, a jej autorami są artyści z Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: prof. Marek Haładuda, prof. Grzegorz Keczmerski, dr Marcin Lorenc, prof. Janusz Marciniak, dr Dawid Marszewski, prof. Marek Przybył, prof. Tomasz Siwiński, dr Agnieszka Sowisło-Przybył.

Twórców tych łączą działania estetyczne inspirowane archeologią, artystyczna refleksja nad pozostałością i kruchością rzeczy materialnych oraz, podobnie jak badaczy odległej przeszłości, fascynacja tym, co nieznane, zapomniane, nieodkryte.

Wspólnym mianownikiem pracy artysty i archeologa jest niewątpliwie zaakcentowana w tytule wystawy powierzchnia. Dla malarza to płótno, na które nakłada warstwy farb, dla archeologa to warstwy ziemi, które metodycznie odsłania, skrupulatnie dochodząc do reliktów przeszłości. Obu łączy powierzchnia, ale nie powierzchowność, przyświeca im bowiem odkrywanie i zgłębianie określonej rzeczywistości. Wspólna jest także dla nich kreacja owej rzeczywistości. Artysta czuje się prawdziwie spełniony, gdy tworzy, archeolog, choć dąży do odtworzenia zjawisk i faktów z odległych pradziejów, tak naprawdę za każdym razem je konstruuje. Obaj używają do tego współczesnych im „okularów” widzenia świata.

Wystawa „Archeologia i sztuka. Badania nie tylko powierzchniowe” adresowana jest nie tylko do środowiska artystów i archeologów, ale również do wszystkich Gości i Przyjaciół naszego Muzeum, wrażliwych na piękno sztuki pradziejowej i sztuki współczesnej.