Niedziela, 01 sierpnia 2021, Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


wtorek - czwartek 10.00 - 17.00
piątek - sobota 11.00 -18.00
niedziela 12.00-16.00
W poniedziałki Muzeum jest zamknięte.

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Badania wykopaliskowe na cmentarzysku megalitycznym w Sobocie niedaleko Rokietnicy

Badania wykopaliskowe na cmentarzysku megalitycznym w Sobocie niedaleko Rokietnicy

Opis przedsięwzięcia

W lesie niedaleko Rokietnicy prowadzone są badania wykopaliskowe. Pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Wydziału Archeologii UAM przy wsparciu studentów archeologii badają grobowce magalityczne mogące liczyć około 5,5 tys. lat.

Grobowce zostały zidentyfikowane na zobrazowaniach skaningu laserowego (LIDAR). Na cmentarzysko składa się pięć podłużnych struktur, zorientowanych w przybliżeniu wzdłuż osi NW-SE. Konstrukcje nie są względem siebie w pełni równoległe, a rozchodzą się wachlarzowato od ogonów w kierunku ich czoła.

Wśród dostarczonych zobrazowań widoczne jest pięć wydłużonych nasypów ziemnych, szerszych u podstawy i charakterystycznie zwężających się w tym samym kierunku. Ich kształt, wymiary oraz położenie względem kierunków świata, uprawomocniają ich powiązanie z pozostałościami grobowymi kultury pucharów lejkowatych.

Długie mogiły ziemne z obstawami kamiennymi wznoszone były przeważnie ponad pojedynczym grobem. Należą one do najstarszych monumentalnych konstrukcji sepulkralnych w tej części Europy. Podobne pochówki w formie wydłużonych prostokątów lub trapezów wznoszone były na obszarach Anglii, zachodniej Francji i na Kujawach.

Na stanowisku przeprowadzono już badania geomagnetyczne i odwierty geologiczne. Obecnie wspomniane konstrukcje weryfikowane są przez badania wykopaliskowe niewielkiego ich wycinka.

Uważa się, że jak dotychczas, są to pierwsze tego typu konstrukcje potwierdzone na obszarze środkowej Wielkopolski. Badania są finansowane przez Powiatowego Konserwatora Zabytków w Poznaniu oraz Wydział Archeologii UAM. 

 

Fotografie

01 Badania sondażowe grobowców megalitycznych fot D. Żurkiewicz
02 Cmentarzysko megalityczne niedaleko Rokietnicy na zobrazowaniach LIDAR. Wyk T. Wiktorzak
03 Badania sondażowe grobowców megalitycznych fot D. Żurkiewicz
04 Konstrukcje kamienne grobowców fot. D. Żurkiewicz
galeria
galeria
galeria
galeria