Czwartek, 23 maja 2019, Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty PL EN | |

PIĄTEK – 10.00-17.00
SOBOTA – 10.00-17.00
NIEDZIELA – 12.00-16.00

Tell el-Farcha. 20 lat polskich wykopalisk -wykłady w sali audiowizualnej i wystawa w podziemiach MAP - 11.05 - 16.09.2019

Zapraszamy serdecznie na inaugurację wystawy jubileuszowej z okazji 20-lecia badań Polaków na stanowisku Tell el-Farcha (Egipt).

Podczas spotkania 10 maja 2019 uroczyste wykłady na ul. Wodnej 27 wygłoszą kopiący na stanowisku archeolodzy.

Program:

11.00 Powitanie gości przez prof. dr hab. Marzenę Szmyt, Dyrektor Muzeum

11.10 -12.50 Wykłady (sala audiowizualna II piętro Pałacu Górków)

dr Marek Chłodnicki (MAP)

Tell el- Farcha i nie tylko - 40 lat badań polskich archeologów we wschodniej Delcie Nilu

prof. dr hab. Krzysztof Ciałowicz (IA UJ Kraków)

Znaczenie badań w Tell el-Farcha dla poznania początków starożytnego państwa egipskiego.

Wstęp na wykłady bezpłatny.

Wystawa "Tell el-Farcha. 20 lat polskich wykopalisk"  dostępna będzie dla zwiedzających od 11 maja – 16 września 2019 r.

kuratorzy: dr Marek Chłodnicki, dr Agnieszka Mączyńska

Polska Ekspedycja Archeologiczne w wschodniej Delty Nilu, w której skład wchodzą archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznania oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prowadzi prace wykopaliskowe w Tell el-Farcha od 1998 r. Stanowisko archeologiczne położone jest we wschodniej Delcie Nilu na obrzeżach wsi Gazala. W ciągu dwudziestu lat badań dokonano wielu ważnych odkryć, które zmieniły  wiedzę na temat najstarszych dziejów cywilizacji egipskiej. Przedmiotem badań polskich archeologów jest osada oraz cmentarzysko. Najstarsze ślady osadnictwa w Tell el-Farcha datowane są na początek IV tysiąclecia p.n.e.

Osada była zamieszkana przez prawie 1000 lat, a odkrycia dokonywane przez polskich archeologów są świadectwem życia w czasach ważnych zmian kulturowych, gospodarczych i politycznych od okresy predynastycznego aż do początku okresu Starego Państwa. Tell el-Farcha było ważnym ośrodkiem gospodarczo-politycznym w okresie formowania się zjednoczonego państwa egipskiego. Jej mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w handlu ze wschodem i południem. To tutaj siedzibę mieli przedstawiciele królewskiej administracji pierwszych faraonów. Obok osady założono cmentarzysko, na którym chowano zmarłych, również tych z wyższych szczebli hierarchii społecznej, wyposażanych w dużą liczbę darów grobowych, niekiedy o charakterze luksusowym. Ich obecność w Tell el-Farcha potwierdza wysoką rangę tego miejsca.

Wystawa przygotowana z okazji 20-lecia działalności ekspedycji prezentuje najważniejsze odkrycia dokonane na stanowisku od 1998 r. Pokazuje ona również otoczenie, w którym pracują i żyją archeolodzy, w tym mieszkańców wsi Gazala. Dodatkowo ekspozycja odsłania tajemnice warsztatu naukowców pracujących w Tell el-Farcha przy eksploracji stanowiska i analizach zabytków i innych pozostałości wykopanych w ziemi.

Ważnym elementem wystawy jest również prezentacja predynastycznego cmentarzyska w Minszat Abu Omar położonego w tej samej części Delty Nilu. To właśnie tutaj dwadzieścia lat przed badaniami w Tell el-Farcha rozpoczęły się wykopaliska, w których uczestniczyli archeolodzy z Poznania. Zapoczątkowały one długą tradycję badań nad okresem predynastycznym w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Zabytki z Minszat Abu Omar znajdują się w zbiorach Muzeum i są  prezentowane na wystawie.