Czwartek, 28 maja 2020, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Wtorek – Czwartek: 10.00 – 17.00

Piątek – Sobota: 11.00 – 18.00

Niedziela: 12.00 – 16.00

Poniedziałek – nieczynne

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy - wystawa czasowa 11.04-02.06.2019

Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy - wystawa czasowa 11.04-02.06.2019

Od 11 kwietnia do 2 czerwca 2019 w Pałacu Górków na ulicy Wodnej 27 w Poznaniu gości ekspozycja „Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy”. Prezentowane są na niej unikatowe odkrycia z terenów tzw. Jaćwieży. Owocne wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych, ważnych ośrodkach datowanych na epokę średniowiecza potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z oków zapomnienia.

 

Wystawa przygotowana została przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie w ramach projektu Polsko-Norweska Inicjatywa Nowoczesnego Konserwatorstwa Archeologicznego << Archeologia Jaćwieży>> Eksponowana była dotychczas w wielu muzeach w kraju i za granicą. Przybliżony został na niej zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich. Badania prowadzone w regionie dzisiejszej suwalszczyzny i terytoriach sąsiednich dały wiele interesujących efektów.

 

Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Nie mniej ubogie są pozostawione przez nich artefakty kultury materialnej. Na wystawie zobaczymy wiele interesujących przykładów ówczesnych zdobień, form uzbrojenia, elementy końskich uprzęży imponujące opisy architektury obronnej, a także piękne zdjęcia prezentujące krajobraz tamtejszych grodzisk.Dowiemy się także wiele na temat dziedzictwa opisywanego regionu i spadkobiercach tej dawnej kultury.

 

Zapraszamy serdecznie w progi Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pomiędzy 11 kwietnia a 2 czerwca 2019r.

 

Kuratorzy wystawy:

Marcin Engel

Cezary Sobczak

Anna Bitner-Wróblewska

Grażyna Iwanowska