Niedziela, 19 maja 2019, Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra PL EN | |

KONTAKT


INFORMACJA +48 61 852 82 51 muzarp@man.poznan.pl

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH(RODO)

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Sezon szkolny
01.09.2018 – 30.06.2019
PONIEDZIAŁEK – NIECZYNNE
WTOREK – 09.00-16:00
ŚRODA – 09.00-16:00
CZWARTEK – 09.00-16:00
PIĄTEK – 10.00-17.00
SOBOTA – 10.00-17.00
NIEDZIELA – 12.00-16.00

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

UKRAINA PRZED WIEKAMI - wystawa na dziedzińcu MAP (18.06.18-01.09.18)

UKRAINA PRZED WIEKAMI - wystawa na dziedzińcu MAP (18.06.18-01.09.18)

Starodawna Ukraina stanowiła przestrzeń nie mniej fantastyczną

aniżeli opisana przez Augustyna Etiopia.

Jurij Andruchowycz

 

            Od 18 czerwca do 1 września 2018 r. w Pałacu Górków, który jest siedzibą Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, można zobaczyć wystawę „Ukraina przed wiekami”.

Kuratorem wystawy w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu jest dr Dobiesława Bagińska.

Autorem wystawy jest mgr Radosław Liwoch z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wystawa została przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z wykopalisk, które do Muzeum Archeologicznego w Krakowie przekazywali od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na Wołyniu, Rusi Czerwonej, Podolu, Bracławszczyźnie                    i Kijowszczyźnie oraz prowadzący tam badania uczeni z Krakowa.

            Na wystawie pokazane są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

            „Ukraina przed wiekami” mnogością zabytków nawiązuje do upodobań sprzed stulecia, kiedy ekspozycje dalekie były od minimalizmu. Swym niemal monochromatyzmem przywodzi na myśl wiekowe fotografie. Pokazując na sposób retro „konkrety” z przeszłości powinna dać oddech od wszechogarniającej mody na wirtualizację. Przypomina o ludziach, którzy już odeszli, ale przyczynili się do poszerzenia wiedzy o pradziejach i średniowieczu ziem nad Dniestrem i Dnieprem, współtworząc archeologię Ukrainy. Zaznajamia nas              z różnorodnością i bogactwem kulturowym wielkiego sąsiada Polski, którego obywateli spotykamy codziennie w  polskich miastach.

 

                                                                              Dobiesława Bagińska/ Radosław Liwoch

 

 

 

 

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria