Czwartek, 28 maja 2020, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira PL EN | |

JAK DOJECHAĆ


GODZINY OTWARCIA


Wtorek – Czwartek: 10.00 – 17.00

Piątek – Sobota: 11.00 – 18.00

Niedziela: 12.00 – 16.00

Poniedziałek – nieczynne

APLIKACJA MOBILNA


aplikacja mobilna

 

aplikacja android
aplikacja iOS

Razem przez wieki - cykl spotkań dla seniorów i najmłodszych

Razem przez wieki - cykl spotkań dla seniorów i najmłodszych

Przez wspólną naukę i zabawę będziemy integrować pokolenia! Chcemy rozpowszechniać wiedzę o najdawniejszych dziejach Polski! Muzeum Archeologiczne w Poznaniu od maja do listopada organizuje na Wodnej 27 całkowicie  darmowy cykl warsztatów pt. Razem przez wieki.

 

Celem spotkań jest upowszechnianie wiedzy o historii Polski wśród  dzieci oraz seniorów. Uczestnicy poznają metody datowania zabytków. Warsztaty edukacyjne połączone zostaną z wizytami specjalistów z danej dziedziny archeologii w tym: traseologii, ceramologii i archeologii eksperymentalnej. Uczestnicy przeprowadzą eksperymenty związane z pradziejami i wczesnym średniowieczem, których celem będzie wykonanie kopii wybranego artefaktu. Kontakt z zabytkiem archeologicznym i obserwacja drogi jaką przebywa on od stanowiska archeologicznego to najbardziej charakterystyczne elementy zajęć!

 

Możliwe jest uczestnictwo zarówno w całym cyklu spotkań jak i tylko podczas wybranych  tematów.

Projekt kierowany jest głównie do seniorów i ich wnuków. Jednakże zainteresowani seniorzy mogą wziąć udział w zajęciach również bez swoich pociech.

 

Tematy spotkań

BLOK TEMATYCZNY- Co jedzono w pradziejach i średniowieczu?

 

3.07. Krzemień i poroże, lepiej być nie może - warsztaty z wykonywania narzędzi krzemiennych i strzał, prowadząca: A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter)

4.07. Ceramologia – wykład dra M. Ignaczaka z Instytutu Prahistorii UAM, godz. 11.00-12.00, sala audiowizualna (II piętro)

5.07. Zioła dawnych Słowian - dzika kuchnia – warsztaty, prowadząca - A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, E. Jańczak sala dydaktyczna (parter).

6.07. Ceramika od pradziejów do średniowiecza – warsztaty, prowadząca - A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter).

9.07. Warsztaty związane z wykonywaniem i dopracowaniem kopii wybranego zabytku archeologicznego, prowadząca - A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna 2 (parter).

 

 

II BLOK TEMATYCZNY – Pradziejowa i średniowieczna moda i ozdoby

 

1.08. Pradziejowa i średniowieczna moda oraz ozdoby – warsztaty z wykonywania paciorków i innych ozdób z użyciem drutu i modeliny oraz pokaz obróbki bursztynu – prowadzące - L. Głowacka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu,  Katerina Niemiec-Miśkiewicz (wolontariusz) sala dydaktyczna (parter).

2.08. Wełna i len-przędzenie, filcowanie oraz tkanie – warsztaty - prowadząca A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter).

3.08. Odlewnictwo dawne i współczesne, warsztaty - wykonywanie form i ozdób (zawieszki, zapinki) metodą na wosk tracony, prowadząca - A. Łukaszyk MAP, sala dydaktyczna (parter).

9.08. Traseologia ślady na zabytkach archeologicznych - poznawanie różnego rodzaju próbek pod mikroskopem, prowadząca - dr M. Winiarska-Kabacińska MAP, sala dydaktyczna (parter).

13.08.  I grupa – 11.00-14.00 Wyjście do Instytutu Włókiennictwa Naturalnego i Roślin zielarskich (oglądanie pracowni barwienia naturalnego i krótkie wprowadzenie do technik farbowania tkanin, warsztaty: barwienie fragmentu tkaniny)

14.08 II grupa – 11.00-14.00 Wyjście do Instytutu Włókiennictwa Naturalnego i Roślin zielarskich (oglądanie pracowni barwienia naturalnego i krótkie wprowadzenie do technik farbowania tkanin, warsztaty: (barwienie fragmentu tkaniny).

III BLOK TEMATYCZNY Śmierć i zaświaty w pradziejach i wczesnym średniowieczu

16.08 Śmierć i zaświaty w pradziejach – warsztaty z wykonywania makiety kurhanu – nasyp nakrywający pochówek wykonany zostanie z gliny i kamieni oraz surowców naturalnych -  prowadząca - M. Felis z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter).

17.08 Śmierć i zaświaty we  wczesnym średniowieczu – warsztaty z rysunkowej rekonstrukcji wyglądu człowieka i jego stroju na podstawie grobu z wybranego stanowiska archeologicznego, prowadząca -  M. Felis z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala kominkowa (parter).

29.10 I grupa -  Wyjście do Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowegometody datowania zabytków archeologicznych metodą C14, prowadzący: prof. T. Goslar.

30.10 II grupa -  Wyjście do Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowegometody datowania zabytków archeologicznych metodą C14, prowadzący: prof. T. Goslar.

13.11. -30.11 Wystawa prac wykonanych przez uczestników projektu podczas warsztatów – Stary zabytek nowa opowieść – Prace eksponowane będą w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

 

Wykonane podczas warsztatów przedmioty staną się własnością uczestników, chętni będą mogli  udostępnić do ekspozycji na czas trwania wystawy.

Zapisy pod adresem mailowym: agnieszka.lukaszyk@muzarp.poznan.pl  oraz pod numerem 618528251, wew. 153

 

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum HIstorii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra"